• پنجشنبه، ۰۲ اردیبهشت ۱۳۸۹
 • بررسی مشروعیت رجوع همسر پس از طلاق رجعی
 • نسخه مناسب چاپ
  نسخه مناسب ذخيره
  ارسال به ايميل ديگران
  ارسال به ياهو مسنجر
  اندازه متن: +  -
  تعداد بازديد: 572
  کد خبر: 1003

  مدیر مسوول انتشارات مرسل کاشان از اتمام مراحل انتشار کتاب «عدم صحة‌الصلح عن حق‌الرجوع» اثر علامه فقید ملاحبیب‌ا... شریف کاشانی خبر داد و گفت: ‌نویسنده این نوشتار ، به بررسی مشروعیت رجوع همسر پس از طلاق رجعی می‌پردازد .

  حسینعلی پورمدنی عنوان کرد :‌ چون در طول مدت عده در طلاق رجعی، زوج می‌تواند رجوع کند و به زندگی مشترک با همسر طلاق داده؛ ادامه دهد، ممکن است همسر او از این امر نگران و از ادامه زندگی با او پس از طلاق واقع شده، کراهت داشته باشد، ولی چون کاری از او ساخته نیست و رجوع مرد یک طرفه است، از زوج در خواست می‌کند که به نحوی این توانایی خود را منتفی کند.

  یکی از راهکارها این است که زوج این امکان یا به عبارت دیگر این حق را با مقدار مالی که زوجه به زوج می‌دهد، صلح کنند. اکنون این سوال مطرح است که آیا این صلح مشروعیت دارد یا خیر؟ وی با اشاره به این که نویسنده این نوشتار به بررسی مساله مذکور پرداخته است، اظهار داشت: این کتاب در هشت مقدمه و یک نتیجه‌گیری، عدم صحت این صلح را اثبات کرده، به کم سابقه بودن پرداختن به این بحث به صورت مستقل اشاره می‌کند .

  پورمدنی یادآور شد: محقق و احیاگر این کتاب علاوه بر بیان مقدمه‌ای طولانی بر کتاب در معرفی شخصیت والای علامه حبیب‌الله کاشانی و بیان مطالبی درباره کتاب، به بیان شرح و توضیح مطالب و نیز استخراج منابع و مصادر کتاب پرداخته ‌است .

  نویسنده این نوشتار دارای بیش از سیصد جلد کتاب و رساله است که تنها حدود دویست جلد آنها شناخته شده و حتی بسیاری از آثار خود را بیش از رسیدن به سن بلوغ نگاشته است .«عدم صحة‌الصلح عن حق‌الرجوع» از دو بخش با عناوین «عدم صحة‌الصلح عن حق‌الرجوع» و «صلح الحق‌الرجوع» تشکیل می‌شود و «المقدمات الثمان»، «الاقوال حول المساله» و «وجوه حجة‌القائلین به عدم الجواز» برخی از سرفصل‌های آن به شمار می‌آیند .

  چاپ نخست کتاب «عدم صحة‌الصلح عن حق‌الرجوع» در ۲۵۸ صفحه، شمارگان ۱۵۰۰ نسخه و بهای ۴۰۰۰۰ ریال در نمایشگاه کتاب تهران عرضه خواهد شد.

  خبرگزاری ایسکانیوز

  odvv

  مطالب مرتبط:
  وضعیت زوجه نسبت به اموال حاصله در دوران زندگی مشترک
  مشارکت سیاسی زنان در ایران و جهان
  زنان و مشروطه؛ انجمن نسوان تبریز
  مطالعه ی کیفی نقش اینترنت در زندگی فردی و حرفه ای زنان متخصص
  «جنبش دفاع از حقوق زن» در گفتمان مقام معظم رهبری (مد ظله)